Gölge Öğretmen
Eğitim Programı

Öğrenci Destek Elemanı 'Gölge Öğretmen' Kimdir?

Genellikle Gölge Öğretmen olarak bilinen öğrenci destek elemanı; Okul ve eğitim ortamında gelişimsel, davranışsal ve duygusal alanlarda destek ihtiyacı olan öğrencilerin ya da kaynaştırma öğrencilerinin okula, diğer çocuklara ve eğitime uyumunu arttırmak, yardımcı olmak amacıyla öğrenciye okul ve sınıf yaşantısında bireysel olarak destek olan bağımsız bir kişidir.

‘Gölge öğretmen’ genellikle aile tarafından işe alınır ve okul idaresinin onayı ile sınıfta, bahçede, yemekhanede, kısaca çocuğun ihtiyaç duyduğu bütün eğitim ortamlarında çocuğa eşlik eder ve bireysel destek sağlar.

Neden Aileler 'Gölge Öğretmen' İhtiyacı Duyar?

Bazı özel çocuklar normal sınıf ortamına uyum sağlamakta zorluk çeker. Bunların arasında yüksek işlevli otizm spektrum bozukluğu tanısı almış, dürtüsellik/hiperaktivite problemleri yaşayan, diğer çocuklara zarar verebilen, sınıf düzenini aşırı bozan, gelişim olarak yaşıtlarından geri olan çocuklar sayılabilir. Bu öğrencileri okul hayatına adapte etmek, sosyal hayata kazandırmak, sınıfa/derse uyumu konusunda çocuğa birebir destek olmalarını sağlamak için aileler “gölge öğretmen” ile çalışmayı tercih edebilmektedir.

Bu İş ve Eğitim Kimler İçin Uygundur?

Çocukları seven ve onlarla anlaşabilen, sorun çözme becerileri gelişmiş, zor durumlarda sakinliğini koruyabilen, tutarlı, iki ya da dört yıllık üniversite mezunu, üniversite eğitimi devam eden herkes başvurabilir.

Eğitim İçeriği Nedir?

Katılımcılara program kapsamında otizm, hiperaktivite, dürtüsellik, gelişim sorunları, davranış sorunları gibi konularda detaylı bir eğitim verilecek ve bu sorunlara sahip olan öğrenciyi tanıma çalışmaları yapılacaktır. Çocukların yaş gelişim özelliklerine göre davranışlarını, okulda karşılaşılan problemleri,  bu problemlerle başa çıkma yöntemlerini gözlemlemek ve uygulama becerilerini geliştirmek amacıyla vaka ve süpervizyon çalışmalarına yer verilecektir.

Eğitim Şekli Nedir?

Eğitim 2 basamaklıdır.

1) Modül: Teorik Eğitim (1 tam gün)

 • a) Otizm, gelişim sorunları, sosyal sorunlar, davranış problemleri, dürtüsellik, hiperaktivite gibi sorunlar ve bunlarla baş etme yolları ile ilgili eğitim.
 • b) Çocukların gelişim dönemlerine göre özellikleri, okullarda çeşitli sorunlar ve uyum güçlükleri yaşayan öğrenciler ile çalışma yöntemleri, aile-öğretmen-okul üçgenindeki ilişki yönetimi, okulda yaşanabilecek beklenmedik durumlarla başa çıkma yolları ile ilgili eğitim verilecektir.

2) Modül: Uygulamalı Süpervizyon (30 saat)

30 saat süreyle, bir özel okulda öğrenci gözlemi ve sonrasında süpervizyon çalışması yapılacaktır. Bu bir saha çalışması olup, bu mesleğe ilk adım atacak olan gölge öğretmen adaylarının veya alanda çalışıp kendisini geliştirmek isteyenlerin, karşılaşabilecekleri sorunları ve bunlara yönelik tutumları gözlemlemesini amaçlamaktadır.

Eğitim Koordinatörü Prof. Dr. Özgür Öner – Çocuk ve Ergen Psikiyatristi
Eğitmenler Prof. Dr. Özgür Öner
Serpil Çınar – Uzman Klinik Psikolog
Muzaffer Adak – Özel Eğitim Öğretmeni – Elit Gençler Koleji Özel Eğitim Bölüm Başkanı
Eğitim Tarihleri ve Eğitim Programı 30 Haziran 2020 Salı, Saat: 9:00 – 17:30
– Yaş gelişim özellikleri
– Davranış Yönetiminde kullanılan yöntem ve teknikler
– Vaka analizi, yaş gelişim özelliklerine göre vaka çalışmaları
– Okul döneminde karşılaşılan sorun ve davranışlar
– Özel eğitimde kullanılan yöntem ve teknikler
– Vaka analizi, yaş gelişim özelliklerine göre vaka çalışmaları
– Okul döneminde karşılaşılan sorun ve davranışlara uygun vaka çalışmaları1 – 31 Temmuz 2020
– Saha çalışması, staj ve uygulama (Min 30 saat staj yapmak zorunludur)8 Ağustos 2020 Cumartesi 10.00 – 13.00
– Süpervizyon ve Sınav

Eğitimi başarı ile bitiren, gerekli koşulları sağlayan ve sertifika almaya hak kazanan adaylar, sahada uygulanacak olan 30 saatlik süpervizyon eğitimini almaları durumunda kurumumuza ‘Gölge Öğretmen’ talebinde bulunan ailelere önerilmek üzere Noema Bilimsel Araştırmalar ve Danışmanlık Öğrenci Destek Elemanı öneri listesine dahil edilecektir.

Yer Noema Bilimsel Araştırmalar ve Danışmanlık
Ücret 1.250 TL + %18 KDV= 1.475 TL (Kredi kartı geçerli ve 4 taksit imkanı bulunmaktadır)
Kontenjan 12 kişi
Son Kayıt Tarihi 27 Haziran 2020


  EvetHayır


  E-PostaSMS/Whatsapp


  InstagramFacebookİnternetTavsiye Üzerine

  Hesap Bilgileri

  ING BANK
  NOEMA BİLİMSEL ARAŞ. DAN. İTH. İTH. VE TİC. LTD. ŞTİ.
  IBAN: TR14 0009 9025 2011 1300 1000 03

  GARANTİ BANKASI
  NOEMA BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR DANIŞMANLIK İTHALAT İHRACAT VE TİC. LTD.
  IBAN: TR29 0006 2000 5370 0006 2982 46

  Kesin kayıt işleminiz için en geç 10 Aralık gününe kadar ödemenizi yapmanızı ve ödeme dekontunuzu info@noemadanismanlik.com ya da 0533 273 47 67 no’lu telefona whatsapp yolu ile isim soy ad, irtibat telefonu ve mesleğinizi belirterek göndermenizi rica ederiz.